Prvi dani života ždrebeta nakon rođenja su ključni period koji određuje potpunu kasniju vrednost, sudbinsku i upotrebnu vrednost konja.

Iako je majka ključ opstanka ždrebeta i uspostavljanja normalne homeostaze, takođe je veoma važno da uzgajivači  obezbede adekvatne uslove za adaptaciju na spoljašnji svet i uspostavljanje normalne emocionalne i fizičke veze sa majkom.

Opstanak ždrebeta nakon rođenja je u direktnoj vezi sa kobilom. Kao što se embrionalni i fetalni razvoj odvija u organizmu majke, prisustvo majke, koja je izvor hrane, zaštite i podrške, podjednako je bitno za opstanak ždrebeta nakon rođenja.

Ždrebad zavisi od majke do odbića, koje se može obaviti najranije sa četri meseca, a najčešće se sprovodi sa šest meseci, kada se ždrebad grupiše u vršnjačka stada po polu.

Tokom prvih šest meseci života, pored toga što se ishrana ždrebeta oslanja na majčino sisanje, ždrebe je zaštićeno i pasivnim imunitetom, odnosno antitelima koje ždrebe dobija sisanjem. Najosetljiviji period za preživljavanje ždrebadi je prva nedelja po rođenju, koju još nazivamo i neonatalnim periodom.

“Incitat (latinski: Incitatus) je bio najomiljeniji konj rimskog cara Kaligule (latinski: Gaius Iulius Caesar Germanicus), poznat po tome što ga je Kaligula dao imenovati za senatora.”― Zanimljivosti

Kako su sve bolesti potencijalno fatalne po život novorođenih životinja, od vitalnog je značaja blagovremeno uočiti simptome koji upućuju na razvoj bolesti i pravovremeno započeti odgovarajuću terapiju.

Novorođenčad svih domaćih životinja rađaju se bez imuniteta i njihov opstanak u spoljašnjoj sredini direktno zavisi od blagovremenog unosa pasivnog imuniteta putem kolostruma. Zbog toga je od presudnog značaja da se majka blagovremeno pripremi (režim hranjenja i vakcinacije) kako bi se posredno zaštitilo novorođenče.

Novorođenčad svih domaćih životinja u prvim danima života su najosetljivija na hipoglikemiju, hipotermiju, peripartalnu asfiksiju, septikemiju i odbacivanje od majke. U svim navedenim slučajevima, bolesno novorođenče zahteva intenzivnu negu i veliku brigu i trud.

Novorođeno ždrebe pije dvanaest do petnaest litara mleka dnevno, dobijajući 1,5 kg rasta dnevno. Intenzitet sisanja se postepeno povećava tokom prvih šest do osam nedelja života ždrebeta, tokom kojih ždrebe siše od sedam do dvadeset sedam puta na sat i pije od dvanaest do četrdeset litara mleka dnevno. Ako novorođeno ždrebe popije manje od pet i po litara mleka za dvadeset četri sata, brzo će pasti u hipoglikemiju i uginuti ako mu se ne pruži brza i ciljana stručna pomoć. Vitalno ždrebe počinje da proizvodi i mokri razređeni urin u prvih dvanaest sati života. Rektalna temperatura novorođenčeta je 37-39°C i kod zdravog novorođenčeta ostaje konstantna tokom čitavog perioda neonatalnog života. Ovo je zapravo logično jer se radi o životinjama čija je težina oko 50 kg, pa je odnos površine tela i mase izuzetno povoljan.

Ali, uprkos tome, potrebno je novorođeno ždrebe odmah po rođenju osušiti kako bi se izbeglo neželjeno hlađenje usled isparavanja tečnosti sa površine kože i obezbedilo im toplo i pre svega čisto, meko okruženje (puno čistog sena).

Za dalje informacije slobodno nas kontaktirajte. Vaša ambulanta Blagojević!